26. - 29. 5. 2016 - Autobusový turistický výlet nazvaný Husitským krajem

Název

26. - 29. 5. 2016 - Autobusový turistický výlet nazvaný Husitským krajem

Popis

Náš čtyřdenní autobusový turistický výlet směřoval do kraje, kde v době husitské kráčely české dějiny.

První naše zastavení „mimo plán“ bylo u unikátní rozhledny Špulka u Benešova. Z obce Lbosín k ní vedla zajímavá Ptačí naučná stezka, vytvořená dětmi z regionálních ZŠ. Rozhledna byla zprovozněna v r. 2014 a zároveň vyhodnocena ve stejném roce Rozhlednou roku.

Další zastavení bylo ve Vlašimi u zdejšího zámku s jeho rozlehlou zahradou. Prošli jsme její naučnou stezkou, která je vyšperkována několika romantickými stavbami a zákoutími. Někteří navštívili Museum Podblanicka, které je umístěno přímo v zámku. S Vlašimí jsme se rozloučili ve vyhlášené rodinné cukrárně.

Dle plánu jsme pokračovali k bájné hoře Blaník. Z obce Kondrac jsme putovali kolem nově vybudovaného Domu přírody s poučnou expozicí k rozhledně umístěné na vrcholu Velkého Blaníku ve výšce 638m n.m. Po krátkém občerstvení v turistické chatě a výstupu na rozhlednu jsme se vydali dále směrem Louňovice k našemu autobusu. Přechod Blanického hřebene zvládli i naši nejstarší členové. V plánu byla beseda s blanickými rytíři, která se z důvodu jejich neprobuzení nekonala. Asi přece jenom ještě nenastaly ty „nejhorší časy. Tímto programem končil náš první den a zbývalo nám již jen ubytovat se v Sezimově Ústí.

Tento den jsme „našlapali“ cca 9 km.

Druhý den jsme věnovali městu Tábor. Nejprve nás čekala hromadná prohlídka s průvodcem poutního místa a kostela Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech. Poté jsme se vydali turistickou procházkou za individuálním programem do města Tábor. Zde každý prožil den podle svých možností a zájmů a bylo z čeho vybírat. Město nabízí velké množství lákavých nabídek, např. Museum husitství, vyhlídková věž kostela Proměnění Páně, hradní věž Kotnov, Museum čokolády, Botanická zahrada, rozhledna Hýlačka aj. Možnost posezení v mnoha útulných předzahrádkách zdejších kaváren a restaurací, či na lavičkách u rybníka Jordán bylo příjemným odpočinkem i relaxací v tomto pro turisty přívětivém městě. Uličky plné vzácných historických domů měly svou atmosféru a dýchaly svým dávným životem. Některé turistky se ještě po večeři vrátily opět do Tábora na právě probíhající Muzejní noc.

Tento den jsme měli v nohách nepočitatelných x (12) kilometrů, ale krásných a nezapomenutelných.

Den jsme zakončili společným tzv. Seznamovacím večírkem.

Třetí den byl ve znamení putování naším autobusem po turistických cílech a památkách v okolí. První zastavení bylo u Chýnovských jeskyní, kde jsme měli objednánu prohlídku první turisticky zpřístupněné jeskyně u nás v roce 1868. Vstupní kamenné schody jsou ještě původní. Po prohlídce někteří dojeli autobusem, někteří došli do Chýnova, kde byla možnost navštívit dům slavného sochaře Fr. Bílka z roku 1898, který je první architektonickou realizací zdejšího rodáka. Poté jsme si prohlédli na obecním hřbitově jeho hrob se zajímavým náhrobkem. Dalším zážitkem byl farní gotický kostel Nejsvětější Trojice. Za ním jsme si prohlédli zachovaný místní zámek, který slouží jako Domov pro seniory. Pak nás ještě bus zavezl do obce Choustník, odkud jsme se vydali náročnějším výstupem ke stejnojmennému hradu, jehož opravená věž slouží i jako rozhledna. Dusné počasí nám bohužel neumožnilo takový rozhled, jaký bychom si přáli. Při zpáteční cestě jsme se ještě rozhlédli po okolí z konstrukčně zajímavé rozhledny na Čermákově vrchu a vydali do obce Brandlín, kde nám díky ochotnému kastelánovi byla umožněna prohlídka zrekonstruovaného zámečku, který byl dříve v dezolátním stavu. Jeho současný majitel automobilový jezdec p.Vojáček ho zachránil před zkázou a vybudoval v něm důstojné sídlo pro zajímavé expozice i restauraci.

Tento den jsme absolvovali cca 8 km.

Večer se konal tzv. Zakončovací večírek.

Poslední den nám nezbývalo, než se rozloučit s přívětivým ubytováním v S. Ústí a vydat se na cestu domů. Ještě nás ale čekala komentovaná prohlídka a návštěva vily dr. Edvarda Beneše a přilehlé nádherné zahrady. Pro všechny z nás nezapomenutelný zážitek. Poslední naše zastavení v kraji husitů, které nebylo možné vynechat, byla zřícenina Kozího hrádku, kde pobýval, kázal a psal své knihy Jan Hus.

Závěrečné zakončení a úchvatnou tečkou za naším putováním bylo na zámku Konopiště, kde jsme absolvovali dva vycházkové okruhy a vyslechli si něco o historii tohoto zámku. Ještě trochu času zbývalo na procházku v zámecké zahradě, kde právě kvetoucí rododendrony se nám na rozloučenou předvedly ve své kráse.

Tento den jsme opět našlapali kolem 5 km.

Více se do čtyřdenního putování bohatě naplněného zážitky všeho druhu, nevešlo. Po celou dobu nám slunce zachovalo svou přízeň, dobrá nálada nás neopustila. Ubytování a strava výborná, řidič skvělý.

Skvělí byli i všichni účastníci našeho zájezdu, nehledě na věk a výkonnost, všichni zvládli náš turistický program zpestřený s poznáváním různých a nejen historických památek.

Všichni tímto dokázali že patří do turistického oddílu, protože jsou všichni OPRAVDOVÍ TURISTÉ.

Text i fota J. Wünschová + Ivan Jirásek, který pro vás připravil tento pestrý program a byl zároveň mým korektorem.

Období

Statistiky

  • 71 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Sony DSC-W150

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
26. - 29. 5. 2016 - Autobusový turistický výlet nazvaný Husitským krajem
Komentáře Přidat